anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

VGN-FW51MF/H

cacup
Początkujący

VGN-FW51MF/H

Jestem tu pierwszy raz...

Od 2 dni jestem posiadaczem Vaio VGN-FW51MF/H, z systemem oryginalnie zainstalowanym Windows 7 Home Premium x64. Preinstalowany system jest strasznie zasyfiony crapwarem od Sony i kilku innych firm, ponieważ tego nie lubię - przymierzam się do położenia tego samego systemu od początku, bez zbędnych dodatkowych programów. Zastanawiam się jak ugryźć ten temat, aby nie denerować się w trakcie albo po tej procedurze.

Co już wiem, albo co już wyczytałem. Jeszcze nie zrobiłem Recovery Disków. Jak mniemam są one robione z danych zawartych na ukrytej partycji, dlatego na pewno ten krok muszę zrobić, żeby w razie czego mieć możliwość przywrócenia fabrycznego stanu. Pytanie: czy ewentualnie można zamówić w Sony te dyski do tego modelu komputera i gdzie/jak/za ile zł to się realizuje?

Sprawa druga, wyczytałem w kilku już miejscach o kasowaniu partycji Recovery: że się pojawiają problemy nawet przy prawidłowo wykonanych płytach Recovery, jedni radzą ją usuwać, inni radzą ją zostawić. Trochę zgłupiałem i zastanawiam się nad tym krokiem - czy warto? Jakie są za i przeciw?

No i sprawa najważniejsza - instalacja nowego czystego systemu. Jak? Googlając temat stwierdzam, że z Recovery Disku nie zrobie sobie czystej instalki samego systemu, chyba że się mylę. Być może jest jakiś sposób na przeedytowanie danych na tych płytach tak aby wyłuszczyć z nich czystą instalkę systemu?

Jeśli się nie uda: muszę mieć płytę instalacyjną systemu z tą samą wersją systemu co jest fabrycznie zainstalowany, czyli x64 W7 HP OEM. Skąd taką płytę dorwać? Kupić płytę/ściągnąć i wypalić obraz? Zależy mi na obrazie oryginalnym - czy Microsoft udostępnia coś takiego? Czy może Sony coś takiego udostępnia?

Myślę że przy instalacji systemu może być pytanie o sterownik kontrolera dysku twardego, żeby instalator zauważył dysk. Jak się ma sprawa w tym temacie w instalatorze Windows 7? Ewentualnie - jak się do tego zabrać na tym modelu komputera (co i w jaki sposób przygotować przed instalacją)?

Trochę rozbudowane pytanie, ale chciałem naświetlić o co dokładnie mi chodzi i jakie mam wątpliwości. Liczę na Waszą pomoc i wskazówki.

Pozdrawiam, szymek.

12 ODPOW. 12
profile.country.pl_PL.title
michal3411
Początkujący

Co do reinstalacji systemu nie rób tego poprostu usuń niepotrzebne oprogramowanie dodatkowe.
Poprostu odinstaluj oprogramowanie na którym ci nie zależy , lub ci przeszkadza.
Nie usuwaj systemu płyty reinstalacyjne jeśli nie dostałeś przy zakupie osobno ,
to albo zapytaj o nie sprzedawce , można je zamówć w infolinii Sony (trzeba zapłacić).
Lepiej nie usuwaj systemu później mogą być problemy , ale nie z zainstalowaniem systemu pirackiego ,tylko z oryginalnym oprogramowaniem Sony.
Samą partycje recovery można usunąć , ale utracisz część oprogramowania bezpowrotnie.
Wtedy tylko do Sony i proźba o płyty.
Odnośnie instalacji Win 7 napisane jest na każdym forum (kategoria)
jest to zawsze pierszy wpis tekst jest napisany
w języku angielskim "Windows 7 Upgrade started".
Jak masz jakieś problemy pytania to dzwonisz na infolinie przed instalacją.
Nawet jak ci odpowiedzą żeby usunąć partycje recovery to nie rób tego ,
postaw system na innej .

cacup
Początkujący

Dzięki za odpowiedź. Generalnie płyt z komputerem nie otrzymałem, zrobie sobie je we własnym zakresie, ewentualnie sobie zakupie. I po drugie - partycji recovery też niekoniecznie muszę likwidować, to tylko niecałe 15 GB, a zawsze stanowi jakąś alternatywę.

Mam w tym miejscu jeszcze jedno dodatkowe pytanie: w managerze Zarządzanie dyskami widzę oczywiście dużą partycję odzyskiwania (~15GB) oraz jeszcze jedną, opisaną jako System Reserved (100MB). Zamieszczam zrzut ekranu. Co to za twór i do czego on może potencjalnie służyć?

Na całym oprogramowaniu Sony i firm trzecich nie zależy mi prawie wogóle - używam wybranych przez siebie programów. Polecasz odinstalować wszystki crapware - jednak z tego co sie udało mi rozejrzeć po dysku ten cały crapware strasznie głęboko ingeruje w system, a ja jednak jestem zwolennikiem, że to ja decyduje co ma w niego ingerować. Stąd wracam do mojego pytania o reinstalację Windows.

Zakładam sytuację, że mam płyty ratunkowe i zostawiam partycję odzyskiwania: jak się za to zabrać, co przygotować i o co zadbać przed całą procedurą. Mam już zabezpieczone sterowniki do urządzeń wewnętrznych i wszystko to co oferuje Sony do pobrania dla mojego modelu i typu zainstalowanego systemu. Nie mam natomiast z czego zainstalować systemu na czysto (nie mam jakiejś innej płyty instalacyjnej Win7 HP x64 OEM - nie wiem skąd pobrać/załatwić) oraz nie wiem jak się przygotować do instalaci sterownika kontrolera SATA (nie wiem czy instalka Win7 ma już te sterowniki czy trzeba je jakoś dograć w trakcie lub zintegrować z instalką).

I jeszcze jedno pytanko - jak to jest z tym kluczem do systemu? Mogę sobie zainstalować z dowolnej płyty TEGO SAMEGO systemu, do ktorego mam klucz na nalepce? Jak wygląda sprawa legalności takiego systmu i jego aktywacji?

cacup
Początkujący
profile.country.en_PL.title
lpiszczu
Początkujący

Cześć,

Mam w tym miejscu jeszcze jedno dodatkowe pytanie: w managerze Zarządzanie dyskami widzę oczywiście dużą partycję odzyskiwania (~15GB) oraz jeszcze jedną, opisaną jako System Reserved (100MB). Zamieszczam zrzut ekranu. Co to za twór i do czego on może potencjalnie służyć?

Normalne przy Sevenie, jakieś informacje Bit Lockera i takie pierdoły tam się znajdują - po szczegółowe informacje zapraszam tutaj
Zakładam sytuację, że mam płyty ratunkowe i zostawiam partycję odzyskiwania: jak się za to zabrać, co przygotować i o co zadbać przed całą procedurą. Mam już zabezpieczone sterowniki do urządzeń wewnętrznych i wszystko to co oferuje Sony do pobrania dla mojego modelu i typu zainstalowanego systemu. Nie mam natomiast z czego zainstalować systemu na czysto (nie mam jakiejś innej płyty instalacyjnej Win7 HP x64 OEM - nie wiem skąd pobrać/załatwić) oraz nie wiem jak się przygotować do instalaci sterownika kontrolera SATA (nie wiem czy instalka Win7 ma już te sterowniki czy trzeba je jakoś dograć w trakcie lub zintegrować z instalką).

Windows już od paru lat nie wymaga dodatkowych sterów SATA :wink: Recovery partition zostaw, sformatuj dysk systemowy, zainstaluj czysty Seven i aktywuj używając klucza ze spodu komputera. Następnie zainstaluj brakujące sterowniki (większość sterowników Windows zainstaluje sam i będzie korzystać z systemowych, myślę, że będziesz potrzebował tylko sterowników od karty graficznej i touchpada. :slight_smile:

Pozdrawiam,
Łukasz

cacup
Początkujący

Sterowniki SATA były mi potrzebne przy instalowaniu XP, dlatego pytam, bo to jedyny system jaki dotychczas instalowałem i użytkowałem :grin: Ale dziękuje za informację.

Właściwie już wszystko wiem, poza tym jaki "Czysty seven" mam zainstalować? Czy OEM czy BOX? No i najważniejsze pytanie - skąd taki wziąć? Może jakiś obraz do pobrania? Albo może ktoś mi udostępniłby taki obraz na czas instalacji? Zależałoby mi na obrazie oryginalnego systemu w mojej wersji (7 HP x64).

profile.country.pl_PL.title
michal3411
Początkujący

Przeczytaj całą treść wiadomości.

Do Win 7 bodajże nie potrzeba już sterowników są potrzebne tylko do XP.
Co do instalacji już ci napisałem dzwonisz na infolinie Sony
tam ci wszystko powiedzą co i jak. To od nich masz uzyskać to oprogramowanie aby było
legalne , nie powiem możesz też tak :
potrzebujesz płyt instalacyjnych NIEDEDYKOWANYCH , lub bez numeru licencyjnego
w gazetach komputerowych ( niektórych ) są dostępne
ale najpierw czytasz co to za rodzaj oprogramowania ( nie wersje RC )
oraz jakie są warunki licencjonowania tego oprogramowania ( niektóre w gazetach są na ściśle określonych zasadach )
przeczytaj rozdział gazety którego to oprogramowanie dotyczy i jeśli pisze coś typu
" ... system do aktywacji przez posiadanie własnego numeru licencyjnego .... "

ALE najłatwiej możesz sam pobrać taki instalator ze strony Microsoftu ,
w pełni legalne oprogramowanie , czytasz warunki na jakich jest ono udostępniane
i jakie zasady są jego licencjonowania , oraz jak należy je aktywować .

Stronę internetową Microsoft sam poszukaj , nie jest to trudne wpisz w Google
i poszukaj troszeczkę , może ci ktoś z forumowiczów pokaże taką stronkę.

No właśnie poszukałem ( a nawet nie szukałem ) i link do tego jest podany w każdym forum
" WIN 7 UPGRADE STARTED " na samym początku tak jak ci napisałem w pierwszym
wątku na każdym forum , chyba nie wszystko przeczytałeś dokładnie w pierwszej odpowiedzi
klikasz na link http://www.vaiowindows7upgrade.com/
i przekierowuje cię do właściwej strony
tam klikasz " To order your Windows 7 Upgrade kit, click here. "
i na tej stronie są wszystkie informacje potrzebne między innymi takie jak :
zasady licencjonowania
"odpowiedzi" na najczęściej zadawane pytania
jak zrobić backup danych
wsparcie techniczne
etc.
wszystko w języku angielskim.

cacup
Początkujący

Jeszcze raz dziękuje Ci za odpowiedź. Czytałem Twój post w całości.

Dzwoniłem do Sony, niestety oferują tylko płyty Recovery, czystego systemu nie udostępniają. Wg nich system jest na Recovery dyskach. W sumie racja, tylko ten crapware. Także Sony jako takie odpada...

Piszesz że potrzebuję instalacyjnej płyty niededykowanej lub bez numeru. O np. gazetach, ale nie bardzo rozumiem jakich gazetach. W każdym razie - nie mam do takich dostępu.

Instalator ze strony MS znalazłem tylko 90-dniowy W7 Ultimate (wersja x86 testowa), na MSDN/AA nie moge tego odszukać (mojej wersji, czyli W7 HP x64 polskiej).

VaioWindows7Upgrade - nie łapię się na ten program niestety 😞

nie wiem co dalej robić...

profile.country.en_PL.title
lpiszczu
Początkujący

Dzwoniłem do Sony, niestety oferują tylko płyty Recovery, czystego systemu nie udostępniają. Wg nich system jest na Recovery dyskach. W sumie racja, tylko ten crapware. Także Sony jako takie odpada...
Z ciekawości zapytam - ile taka przyjemność kosztuje? :slight_smile:
Piszesz że potrzebuję instalacyjnej płyty niededykowanej lub bez numeru. O np. gazetach, ale nie bardzo rozumiem jakich gazetach. W każdym razie - nie mam do takich dostępu.
No, gazety, wiesz... rapidshare i takie tam :tongue:
Instalator ze strony MS znalazłem tylko 90-dniowy W7 Ultimate (wersja x86 testowa), na MSDN/AA nie moge tego odszukać (mojej wersji, czyli W7 HP x64 polskiej).
A przypadkiem nie jest tak, że wersję testową można aktywować kluczem seryjnym i przestaje być testowa?

profile.country.pl_PL.title
michal3411
Początkujący

Jakie gazety oczywiście komputerowe , nie masz dostępu no chyba żartujesz,

Niestety system Win 7 HP x64 nie zawsze jest dostępny ,
niektóre dystrybucje posiadają jednak możliwość iż ładujesz wersję podstawową ,
a później aktywujesz sobie tylko do wersji HP niejednokrotnie nawet nie potrzeba ,
numer licencji jest związany wraz z wersją systemu operacyjnego i sam się aktywuje.

Czytasz artykuł opisujący oprogramowanie znajdujące się na płycie ( system operacyjny )
i czy da się go aktywować własnym numerem licencyjnym ,
rapidshare i innych tego typusposobów ściągania się nie chwytasz ,
jeśli chcesz mieć legalny system ,
niejednokrotnie są w wersji okrojonej , lub zmodyfikowanej , a to już pirat.

Może być problem bo numer licencji na spodzie komputera jest własnością Sony Corp.
a nie Microsoftu i nie wiem czy się go da aktywować w prosty sposób ale powinno.

Piszesz że nie chwytasz się za angola ,
niestety ale Sony nie sprzedaje komputerów w Polsce ( oficjalnie )
no chyba że się coś zmieniło ,
robią to inni dostawcy , lub importerzy , dystrybutorzy .

Ile tego typu przyjemność kosztuje nie pamiętam dokładnie ale jakieś 280 zł
kupowałem pierwszy system od sony ( Germany DE ) , ( później angola GB) ,
oraz jaki typ komputera sony ( dodatkowe oprogramowanie ) ,
to zależy jeszcze od przelewów międzynarodowych w twoim banku ( lub konkurencyjnym ),
bank docelowy , banki pośredniczące i takie tam dyrdymały typu poczta lotnicza z Belgii
w sumie idziesz do sklepu i kupisz system ale ...... nie masz tego co od sony.

Jeszcze jakieś pytania .......?