anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Pomoc przy zmianie systemu

Dirty_Harry_aka_Dibon
Początkujący

Pomoc przy zmianie systemu

Witam wszystkich !

Na początku prosiłbym o cierpliwość , ponieważ komputery nie są w kręgu moich konkretnych zainteresowań a jedynie narzędziem

Sprawa wygląda u mnie tak:

Dość nie dawno zakupiłem sobie laptopa (Sony Vaio) , jednak został on zakupiony w Niemczech co za tym idzie nie posiadał wcześniej polskiej wersji językowej systemu.Czytając posty na forum i zdecydowałem się na zakup polskiej wersji Systemu. Jednak muszę wykonać kilka operacji i nie za bardzo wiem co i jak i tutaj prosiłbym was o pomoc ponieważ mam kilka pytań.

Mam obecnie niemiecką wersje systemu Vista Home Premium 32 bit. Zakupiłem sobie wersję identyczną tyle , że w polskiej wersji językowej. Jako ze ten niemiecki Windows jest oryginalny , to przydało by się go jakoś zachować tyle , że nie dostałem płyty instalacyjnej ? Szukałem jakiegoś poradnika ale jednak nie dałem rady go znaleźć. Tutaj prosiłbym o pomoc czy jest jakiś poradnik ze screenami ? Bo wtedy by mi łatwiej to szło , ponieważ wszystko jest po niemiecku a w takim stopniu raczej języka nie znam by sobie w tym poradzić.

Gdy już będę miał za sobą wyrzucenie systemu , będę mógł bez problemu sformatować dysk i wgrać nowego Windowsa ? bo po prostu mam jedną partycję (w sumie wiem , że głupie pytanie ale wolę rozwiać wszystkie wątpliwości )

Ostatnia sprawa to pytanie raczej do kogoś , kto miał kontakt z laptopami Sony , ponieważ znalazłem co prawda sterowniki do mojego laptopa ale wie ktoś czy jest wśród nich sterownik od karty graficznej ? Bo po prostu mam sporo aplikacji , które były już zainstalowane a ja chciałbym je zachować , czy może da się zrobić jakąś kopie tych wszystkich programów i sterowników , która po wrzuceniu na komputer pozwoli mi szybko doprowadzić komputer do pierwotnego stanu ?

Z góry Dziękuję za pomoc i Wyrozumiałość :slight_smile:

3 ODPOW. 3
profile.country.PL.title
pablo7611
Użytkownik

Witam,
najlepiej sprawdzić czy czasem ten system nie posiada w sobie wersji polskiej tzn. podmienia sam język. System powinien być zachowany na ukrytej partycji, którą obecnie posiada każdy laptop nie tylko Sony. Jeżeli nie posiada to przyda Ci się zakupiony system. Formatujesz dysk i wgrywasz ten. A jeżeli chcesz zachowac obecną kopię tworzysz dyski przywracania po awarii. Oczywiście Sony daje oprogramowanie Vaio Recovery Center tam znajdziesz wszystko. Warto pamietać żeby to był system Vista. Innych systemów Sony nie wspiera, także ze sterownikami pod inne systemy mogą być kłopoty, a nawet są i to bardzo duże.

Dirty_Harry_aka_Dibon
Początkujący

Cześć Pablo dzięki za odpowiedź :slight_smile:

Jednak w swoim pudełku nie miałem żadnej płyty ze sterownikami 😞 Znalazłem co prawda sterowniki do mojego modelu na internecie , jednak nie wiem czy zawierają one sterowniki karty graficznej oraz programy które były wgrane na komputer. Mógłbyś mi powiedzieć jak stworzyć dysk bym mógł sobie później wrzucić te programy na nowy system ? Nowy system to także system Windows Vista Home Premium 32 bit :slight_smile: tyle , że jest to polska wersja :slight_smile: z góry Dzięki za pomoc

profile.country.PL.title
pablo7611
Użytkownik

Dokładnie w pudełku nic nie znajdziesz oprócz styropianu. Ponadto sterowniki na ich stronach nie są pełnymi sterami tylko patchami. Na dysku powinieneś mieć program wgrany przez firmę Sony - Recovery Center czy w starszych wersjach Recovery Utlity coś takiego dokłądnie nie pamiętam. Jest tam tworzenie płyt tzw. ratunkowych po awarii to nic innego jak zgranie patrycji ukrytej na której jest preinstalowany Windows ze sterownikami. Tylko tyle że taka partycja ma ponad 12GB i do tego potrzeba 3 płyt DVD ;). W tym programie powinieneś też znaleść Erase disc czyli usuwanie wszystkiego z dysku. Jeżeli nie możesz znaleść tego programu na dysku to zrobić obraz dysku i zgrać na jakiś inny zewnętrzy dysk lub podzielić i wypalić na płytach DVD. Programy takie to np. Norton Ghost i wszystkie inne, które potrafią robić obraz dysku. Zawsze możesz przywrócić z tego obrazu. Niestety obraz posiada jedną wadę. Żeby go później użyć nie możesz zmieniać wielkości partycji na której był, bo przecież musi się zmieścić. Proponuję partycję ukrytą zostawić w spokoju z tym systemem, a zająć się wgrywaniem nowego systemu na partycji systemowej C:
A ze sterami to fakt ciężko, ale miejmy nadzieję że Vista coś rozpozna, resztę trzeba z pomocą techniczną załatwiać. Dobrze że to Vista bo na XP odpowiadają "Firma Sony nie wspiera systemu WINXP" Nie ma jak to fachowa obsługa techniczna. Proste, jeden drugiemu w kieszeni siedzi. Święty ich obowiązek jest na stronie zamieścić do każdego modelu sterowniki pod wszystkie systemy, które są obecnie używane przy zaawansowanie min. 40%, a niestety WINXP ma powyżej 80% nie wspomnę o Linuksach. W sumie za to płacimy i powinniśmy się domagać.